Szafy chłodnicze – podstawa wyposażenia sklepów i lokali gastronomicznych

Wchodząc do sklepu, czy lokalu gastronomicznego, klienci przywykli do tego, że mogą zakupić tu m.in. schłodzone napoje. Dlatego podstawą wyposażenia w sklepach, barach i restauracjach bywają szafy chłodnicze. Przydają się też w cukierniach z przeznaczeniem  na słodycze wymagające przechowywania w konkretnej, dość niskiej temperaturze. Nowoczesny wygląd szaf chłodniczych pozytywnie oddziałuje na wystrój całego wnętrza. Ustawione w niej produkty są dobrze widoczne dla klienta.

Jednak wygląd to nie wszystko. Dzisiejsi producenci szaf chłodniczych dbają o wysoką jakość części w nich zastosowanych. Chodzi o to, by były energooszczędne, czyli przyjazne środowisku i wytrzymałe. Powinny służyć użytkownikom latami, bez utraty swoich właściwości.

Innym typem są szafy chłodnicze zapleczowe. Te nie są zazwyczaj przeszklone, bo nie służą jednoczesnemu przechowywaniu artykułów spożywczych w niskiej temperaturze i ich ekspozycji. Mają ułatwić właściwe przechowywanie zapasów artykułów żywnościowych. Do wyboru jest przynajmniej kilka wzorów, różniących się układem szafek i półek. Każdy może więc wybrać tę najwygodniejszą dla siebie.

W szafach takich wykorzystuje się chłodzenie wymuszone wentylatorem lub grawitacyjne.
Przy wyborze szafy chłodniczej trzeba kierować się nie tylko jej wyglądem i sposobem organizacji miejsca na produkty, ale i rodzajem agregatu. Wpłynie to pozytywnie na ilość pobieranej przez urządzenie energii.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.